Ето как да му помогнете да го култивира и използва разумно
Снимка: Shutterstock
Самочувствието е основното оръжие за успех в живота и се изгражда главно в детството. Липсата на самочувствие е най-голямата спирачка за развитието и показването на способностите. Затова и толкова много психолози пишат по този въпрос.
Ако се заровите в книгите или интернет, ще откриете безброй съвети – и полезни, и не толкова. В кои да се вслушате и кои да игнорирате е въпрос и на лична преценка и усет спрямо собственото дете.
Ние ви предлагаме 7 съвета на френския педагог Бруно Хорст, които впечатляват със своята простота и практичност. Дори да се съмнявате в ефекта им, опитайте – може точно те да се окажат най-доброто за вашето дете.
Подпомогнато от родителите, детето може да расте здраво, силно, но и уверено в себе си и своите възможности. Важно е обаче тази увереност да не се превърне в самоувереност. Границата между разумното и градивно самочувствие и празното и „напомпано“ самочувствие е много деликатна, трябва да внимавате да не я прескочите.
Ето и седемте правила на Бруно Хорст, които ще ви помогнат да направите това по-най-добрия за детето начин.
1. За да избегнете обезсърчаването
Това е много важно, защото то много лесно води до отказване от целта. Ако целта е по-трудна или изправя детето пред редица предизвикателства, може да му помогнете да стигне до финалната линия като просто разделите пътя на няколко етапа.
Ако например то има 3 по математика, не е реалистично да очаквате 6 в краткосрочен план. Нека първо опита да достигне 4, след това да се бори за 5 и ето, шестицата вече ще го чака съвсем спокойно. Така то няма да се демотивира още от самото начало и откаже от преследване на крайната цел.
Снимка: Shutterstock
2. Календар на успехите
Много полезно е да направите Календар на успехите, в които да отбелязвате всеки път постиженията на детето, дори и най-дребните. Така то ще вижда веднага своя напредък в дадена сфера и това ще го стимулира да се опитва да надгради наученото.
Най-голям ефект има седмичният календар, тъй като предлага най-много стимули в най-кратко време, твърди педагогът.
3. Без твърде много критики
Ако счупи чиния, докато я слага масата, не му се карайте и не го критикувайте веднага. Вместо това е най-добре първо да го поздравите, че е изпълнило задачата си, а след това да му обясните внимателно, че би било чудесно, ако чинията беше здрава, но пък вярвате в него и сте убедени, че следващият път ще се справи още по-добре.
Идеята е да редувате формулата „комплимент-критика-комплимент“, тъй като тя доказано работи. Така от случилото се в детското съзнание остават добрите думи, които го окриляват да поправи грешките си.
4. Повече вяра в него
За детето е достатъчно едно изречение: „Вярвам в теб и знам, че можеш“, за да се почувства то по-уверено и сигурно в онова, което прави.
Изглежда тривиално, но фактът, че знае, че някой вярва в него, е от основно значение за развитието му. Това му помага да има увереност в собствените си способности, за да се изправи и справи дори в новите за него ситуации без страх и притеснение.
5. Доверие на всяка цена
Покажете му своето доверие като просто започнете да му възлагате някои домашни задължения (с които знаете, че ще може да се справи разбира се). Това ще засили неговата увереност и ще изгради едно добро самочувствие, базирано на реалните му възможности. Но не поставяйте летвата твърде ниско, трябва да има някакъв стимул.
Снимка: Shutterstock
6. Подадена ръка след всяко падане
Когато обезсърчението го завладее, защото е паднало по пътя, подайте ръка и помогнете на детето да стане. Така ще му покажете, че провалите са нещо нормално в живота, но те са етапи, които то може да преодолее. А усилията в дългосрочен план, винаги биват възнаграждавани.
7. Положителна мотивация
Тя се постига като започнете от малките неща: „Колко хубава ризка имаш“, „Тази прическа е красива“, „Раницата ти е много по-спретната, отколкото беше някога“. Но трябва да избягвате грешката да надценяваме неговите способности и постоянно да му казвате „Ти си гений“ – дори и да нарисува нещо откровено грозно.
Ако го хвалите, когато наистина има причина, то ще знае, че действително е постигнало нещо и ще опита следващият път да го направи още по-добре. Защото ще вярва в своите способности и ще знае, че те са наистина такива. Помнете, че падането от върха на пиедестала боли най-силно.
По материали от Nostro figlio
Колкото по-голяма е ежедневната заетост на хората, толкова по-високи са резултатите им на тестове.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари